Czym są zdjęcia stockowe i jak z nich korzystać?

Posiadając własną stronę internetową warto wiedzieć, że publikowanie na niej zdjęć jest nie tylko przydatne, ale przede wszystkim ważne dla odbioru strony. Grafika, zdjęcia przykuwają uwagę czytelnika, użytkownika znacznie szybciej i lepiej niż sam tekst. Dobrze dobrane zdjęcia mogą skutecznie zachęcić do przeczytania treści, a złe lub nieadekwatne grafiki skutecznie zniechęcają. Jeśli nie masz czasu lub po prostu nie chcesz wykorzystywać swoich własnych zdjęć dla strony internetowej, koniecznością jest ich zorganizowanie z innego źródła. Czym są zdjęcia stockowe? Kto może korzystać z takich zdjęć? Sprawdź koniecznie!

Zdjęcia stockowe – czym są?

Zdjęcia stockowe, ale też inne materiały, np. wideo, gify, animacje, to materiały udostępniane w sieci nieodpłatnie. Oznacza to, że są w pełni darmowe. Z kolei stock to nazwa serwisu, który udostępnia takie właśnie zdjęcia. Są to w pełni darmowe strony. Tak naprawdę zdjęcia stockowe pozbawione są praw autorskich i może je wykorzystać każdy, komu są potrzebne, bez zgody autora. Mogą one służyć zarówno użytkowi prywatnemu, jak i publicznemu, dlatego tak często zdjęcia te można zobaczyć na domenie publicznej. Na bazie zdjęć stockowych często powstają ulotki, plakaty czy ogłoszenia. Dzięki takim grafikom i zdjęciom nieobarczonymi prawami autorskimi, można śmiało tworzyć graficzne rzeczy, bez konieczności zatrudniania osób, które stworzą coś całkowicie unikatowego, od nowa i w pełni samodzielnie.

Kto może korzystać z banków zdjęć stockowych?

Darmowe zdjęcia stockowe dedykowane są wszystkim. Są też jednak strony, które pobierają opłaty za korzystanie z takich zdjęć. Wszystko zależy od tego, na jakich zasadach powstała dana strona i jakie faktycznie zdjęcia się na niej znajdują. Te do użytku przez wszystkich na pewno są darmowe i można wykorzystywać je w celach prywatnych, jak i w celach komercyjnych. Korzystanie z bazy zdjęć wiąże się z ogromną oszczędnością. Oszczędności widać nawet w momencie, kiedy chodzi o płatną stronę ze stockami. Tam grafiki i zdjęcia sprzedawane są za bezcen. Dzięki temu nie trzeba zatrudniać fotografów czy grafików, którzy za ten sam efekt wzięliby znacznie więcej pieniędzy.

Przykładem agencji, która zajmuje się kampaniami i korzysta z darmowych zdjęć i obrazów stockowych jest funkymedia. Pokazuje ona, że nie trzeba mieć profesjonalnego fotografa u boku, aby tworzyć ciekawe reklamy, ulotki w celach informacyjnych czy jeszcze inne rzeczy, które są powszechne w Internecie i działają na korzyść przedsiębiorstwa lub osoby prywatnej.