Zarabianie na ebookach – jak stworzyć i wypromować własnego ebooka?

Zarabianie na ebookach
Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Wydanie własnego ebooka to coraz popularniejsza forma na pozyskanie dodatkowych środków finansowych. W jaki sposób rozpocząć zarabianie na ebookach oraz jak je skutecznie wypromować? Zachęcamy do poznania odpowiedzi w poniższym artykule.

W jaki sposób rozpocząć zarabianie na ebookach?

Książki w wersji elektronicznej w ostatnich latach biją rekordy popularności. Dotyczy to zwłaszcza różnego rodzaju poradników, które wygodnie można przewertować na mobilnym urządzeniu, w dowolnej chwili czy miejscu. Obecnie tak naprawdę każdy bez większych przeszkód może wydać tego rodzaju książkę, przekazując w niej czytelnikom wartości związane ze swoimi dotychczasowymi życiowymi doświadczeniami, zawodem czy hobby. Wiele osób jednak zastanawia się, czy na sprzedaży ebooków faktycznie można zarobić? Z tego też względu, poniżej zamieściliśmy praktyczny schemat poruszający nie tylko temat jej sprzedaży:

Zarabianie

Pierwszym krokiem do tego, aby zacząć zarabiać na ebooku jest jego napisanie. Warto wiedzieć, że jego objętość wcale nie musi być obszerna – wręcz przeciwnie. Zamiast przysłowiowego lania wody zdecydowanie lepiej jest skupić się na przekazaniu najważniejszych informacji oraz odpowiedziach na pytania, które chciałby poznać czytelnik. Jak już wspomnieliśmy wyżej, najlepszym źródłem informacji, jakie mogą zostać zawarte we własnej elektronicznej książce są posiadana wiedza wynikająca z wykonywanego zawodu, hobby lub życiowych doświadczeń. Równie dobrym pomysłem na temat ebooka jest jednak też rozeznanie się wśród topowych tematów, które z łatwością można znaleźć w sieci, prasie czy nawet telewizji. Ze względu na sytuację ekonomiczną ostatnich lat, interesującą pozycją może okazać się książka zawierająca wskazówki dotyczące pomnażania zysków oraz inwestowania. W tym celu warto zerknąć na Poradnik Inwestora, gdzie na bieżąco można śledzić najbardziej opłacalne inwestycje.

Minimalny i maksymalny zysk

Wiele zależy w tej kwestii zarówno od ceny jednego e booka, jak i jego ilości przeznaczonej do sprzedaży. Biorąc pod uwagę ilość bezpłatnych i ogólnodostępnych narzędzi pomocnych podczas pisania własnej książki, a także różnorodności tematów, warto stworzyć wartościową treść, która wzbudzi zainteresowanie czytelników, dzięki czemu bez cienia wątpliwości nabędą oni w późniejszym czasie kolejne wydania tego samego autora. Podobnie jak minimalny zarobek, maksymalny również ciężko jest określić, tak naprawdę ze względu na brak ograniczeń. Miesięczny dochód może zatem wynosić kilkaset złotych, a czasami nawet i kilka- lub kilkadziesiąt tysięcy. 

Sposób wypłaty i czas oczekiwania

Kwota za sprzedane egzemplarze na platformie do sprzedaży ebooków wypłacana jest na konto bankowe autora raz w miesiącu. Nie trzeba w tym celu zakładać własnej działalności gospodarczej, lecz raz do roku należy z tego tytułu rozliczyć PIT. 

Wydając własne ebooki nie trzeba martwić się o wkład własny – proces w większości przypadków jest w pełni darmowy. Nie trzeba również posiadać własnej działalności, a jedynie chęć, trochę wolnego czasu i temat, który zainteresuje wielu czytelników. 

Jak skutecznie wypromować własnego ebooka?

Wydając własne e booki nie można zapomnieć o ich promocji. Najskuteczniejszym i darmowym sposobem na zachęcenie wybranej grupy docelowej do jego zakupu jest promowanie w social mediach, które aktualnie stanowią potężne narzędzie w kwestii reklamy. Posiadając własną stronę internetową i grupę osób zapisanych do newslettera, warto również umieścić w nim wzmiankę o ebooku, na przykład w postaci przykuwającej uwagę infografiki oraz informując o upuście, na jaki mogą liczyć osoby znajdujące się na liście mailingowej.