Odbiór odpadów niebezpiecznych i nietypowych, na czym polega?

Wśród odpadów generowanych w gospodarstwach domowych i przedsiębiorstwach znajdują się dwie grupy szczególnie problematyczne. Mowa o odpadach niebezpiecznych oraz tak zwanych odpadach nietypowych. Zarówno w przypadku tych pierwszych, jak i drugich w utylizacji może pomóc wyspecjalizowana firma oferująca odbiór i transport. Na czym polega usługa profesjonalnego obioru odpadów i jak z niej skorzystać?

 

Z odpadami niebezpiecznymi, zwanymi też problemowymi, do czynienia mają właściciele zakładów przemysłowych, warsztatów samochodowych, ale nie tylko. Wytwarzamy je również w gospodarstwach domowych. Należy zdawać sobie sprawę, że są to odpady, których nie można wyrzucać do kosza na śmieci ani pozostawiać w pobliżu kontenerów. Takie postępowanie jest zagrożone karami finansowymi, ponieważ może poważnie zagrażać ekosystemowi. Tymczasem niesprawna jarzeniówka, żarówka energooszczędna lub puszka z farbą to właśnie odpady niebezpieczne, podobnie jak zużyty olej silnikowy.

 

Odpadami niebezpiecznymi są również między innymi baterie i akumulatory, przeterminowane leki, rozpuszczalniki, czy też środki dezynfekcyjne razem z opakowaniami. Często nawet sami nie zdajemy sobię sprawy z tego, ile przedmiotów, których chcemy się pozbyć to odpady niebezpieczne. Jeśli kwalifikują się do tej grupy, nie możemy z żadnych wypadku po prostu wyrzucić ich do kontenera na śmieci. Koniecznie jest wezwanie profesjonalnej firmy. Jest to bardzo istotne, ponieważ mozemy otrzymać karę, a dotatkowo takie odpady sa niebezpiecznie dla środowiska. 

 

Druga problematyczna grupa odpadów to tak zwane odpady nietypowe. Zaliczamy tu między innymi odpady wielkogabarytowe (meble, wykładziny, drzwi, wszystkie przedmioty o dużych rozmiarach), sprzęt elektroniczny, opony czy złom. Są to odpady, które również nie powinny trafiać do zwykłych koszy na śmieci.

 

 

Jak zamówić odbiór odpadów niebezpiecznych i nietypowych

 

W przypadku wymienionych odpadów, aby pozbyć się kłopotu w sposób zgodny z prawem, możemy skorzystać z profesjonalnej firmy. Jest to najłatwiejsze i zarazem najwygodniejsze rozwiązanie, z którego bardzo często korzystają właściciele przedsiębiorstw generujących duże ilości na przykład zużytych olejów. Firmy realizujące odbiór odpadów niebezpiecznych gwarantują ich transport w odpowiednich warunkach, jak również dostarczają najczęściej specjalne pojemniki na odpady.

 

W przypadku gospodarstw domowych i odpadów wielkogabarytowych czy elektroniki, możemy również skorzystać ze standardowej usługi firmy realizującej wywóz śmieci na terenie całego miasta. Przeważnie istnieje możliwość bezpłatnego telefonicznego umówienia odbioru odpadów ze wskazanego miejsca w umówionym terminie. W poszczególnych miejscowościach organizowane są również zbiórki elektrośmieci. Możemy skorzystać z nich, pozostawiając zużyty sprzęt AGD (np. pralki, lodówki, czajniki elektryczne), RTV (m.in. telewizory, komputery) oraz mniejsze urządzenia elektroniczne (np. smartfony, telefony komórkowe).

 

Po wiecej informacji zaprasamy tutaj: www.wektorsc.eu